T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
YOZGAT / SORGUN - TOKİ Şehit Mustafa Tekgül Anadolu Lisesi

TOKİ ŞEHİT MUSTAFA TEKGÜL ANADOLU LİSESİ TARİHÇESİ

 

 

                     Okulumuz ilk olarak Sorgun Lisesi ismiyle 1949 yılında ilk defa Ortaokul olarak Halk Evi Binasına ait bir binada eğitim ve öğretime açılmıştır. Açıldığı yıllarda yeterince öğrenci bulamayan Sorgun Ortaokulu’na öğrenci sayısını artırmak için çareler aranmıştır. Merkezden yeterince öğrenci gelmeyince köylerden öğrenci alabilmek için çalışmalar yapılmıştır. Bu bağlamda bir dernek kurularak okul bahçesine bir pansiyon binası yaptırılmıştır. Bu şekilde köylerden gelen öğrenciler pansiyonda istihdam edilmiştir. Ancak bu defa öğrenci sayısı hızla arttığında mevcut bina yetersiz kalmış, bunun üzerine yine okul bahçesinde bulunan Sağlık binası da yetkililerce okul için tahsis edilmiştir. 1966’lı yıllar Sorgun Ortaokulunun öğrenci sayısında patlama yaptığı yıllardır. Hem mevcut iki binanın hem de pansiyon binasının derslik olarak kullanılmasına rağmen yinede binalar yetersiz kalmış ikili öğretime geçilmiştir. Bakanlığa bina yapımı için başvuruda bulunulmuş bu başvuru bakanlığımız tarafından kabul görmüştür.1968 yılında Sağlık binası yıkılarak yerine bu günkü lise binası yapılmıştır.3 kat olarak planlanan Ortaokul binası halkın katkısıyla 4 kat olarak tamamlanmış 1969 yılında Lise olarak öğrenime başlamış ve okulun adı Sorgun Lisesi olmuştur. Lise olarak ilk mezunlarını 1971–1972 öğretim yılında vermiştir. Okulun bünyesinde 1994–1995 öğretim yılında Yabancı Dil Ağırlıklı lise açılmış bu yabancı Dil Ağırlıklı Lise ilk mezunlarını 1997–1998 yılında vermiştir. Başlangıçta tek hazırlık sınıfıyla eğitim öğretime başlayan Yabancı Dil Ağırlıklı Lise talebin fazla olması üzerine hazırlık sınıfını ikiye çıkarmıştır ve 2004-2005 öğretim yılında da Yabancı Dile Ağırlıklı Liseye kayıt yapılmayarak kademeli olarak sonlandırılmıştır.

                   1989 yılında Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yaptırılan öğrenci pansiyonu 1989-1990 öğretim yılında Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce imzalanan protokol gereği okulumuza devredilmiştir. Pansiyon binası 4 katlı ve bir müdür yardımcımız tarafından yürütülmektedir. Pansiyonumuz 140 parasız yatılı, 36 paralı yatılı olmak üzere 176 erkek öğrenci kapasitelidir. Pansiyonumuz tüm ortaöğretim okulları ile müşterek kullanıldığından zaman zaman problemler ortaya çıkmaktadır Okulumuz pansiyonunda yetince kadrolu eleman olmadığından işler hizmetliler tarafından yürütülmektedir.

                  Okulumuz 2010–2011 öğretim yılında Anadolu Lisesine dönüştürülerek Sorgun İbn-i Sina Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretim vermeye başlamıştır. 2012-2013 Eğitim Öğretim yılından itibaren de TOKİ Şehit Mustafa Tekgül Anadolu Lisesi ismini alarak Ahmet Efendi Mahallesinde TOKİ tarafından yapılan 24 derslikli binaya taşınarak eğitim Öğretimine devam etmektedir.

 

                                          Uzm.Öğrt.Osman KILINÇARSLAN

                                  TOKİ Şehit Mustafa Tekgül Anadolu Lisesi Müdürü 

Yayın: 06.12.2012 - Güncelleme: 31.12.2012 02:14 - Görüntülenme: 1116